Tłumaczenia przysięgłe Poznań – Blog

Blog mój traktuje o tłumaczeniach i pracy tłumacza

10 porad dla tłumacza przysięgłego – Poznań 2016

Na zakończenie roku chcielibyśmy, dla wszystkich tłumaczących, a grudzień na pewno jest obity w przekłady pisemne, jak że jest  koniec roku, co zwykle oznacza dla tłumaczy tak zwane żniwa. Instytucje publiczne i będące na garnuszku budżetu państwa lub lokalnym wykorzystują środki finansowe. Jednym słowem – lub dwoma – huk pracy.  Jednak warto uczcić końcówkę jakimś miłym poradnikiem.

Nasze porady tłumaczeniowe na koniec roku 2016

1. Jak zrobić w dokumencie Word tabulator w tabeli?

Jak wiadomo, użycie tabulatora w Wordzie przenosi nas do następnej komórki tabeli. A co, jeśli piszący potrzebuje użyć tabulatora?  Jako formy odstępu? Wtedy pomocne może okazać się zastosowanie kombinacji klawiszy …. Tab +Ctrl.

2. jak wykonać najlepszy zrzut ekranu na świecie?
W tłumaczeniach, nawet w przysięgłych wstawiamy rysunki. Przeważnie i najwięcej takich wstawek występuje w tłumaczeniach technicznych. Zrzucamy z ekranu rysunek do tłumaczenia, jednak rozdzielczość takiego printscreena, mówiąc z angielska, pozostawia wiele do życzenia. Jak uzyskać zrzut ekranu w dobrej rozdzielczości? Otóż, co wynika z wiedzy geeka, nie za się wykonać lepszego zrzutu, niż aktualna rozdzielczość ekranu. Istnieje jednak sposób obejścia problemu. Powiększamy obszar – np. plik PDF, z którego tłumaczymy (można wyłączyć paski nawigacji celem zwiększenia obszaru roboczego), naciskamy printScr i wklejamy do programu graficznego. Następnie, można taki duży lecz nie-naj-wyraźniejszy obrazek pomniejszyć. Do pożądanej rozdzielczości: na przykład 200pdi. Nawet 150 dpi wystarcza, co potwierdza specjalista w dziedzinie fotografiki. W jakim programie? O tym w kolejnej poradzie.

3. Jaki program graficzny , najlepiej darmowy, dla tłumacza przysięgłego?

Gdy mówimy o pracy w systemie Windows, a w Polsce taki dominuje, ze względu na stosowanie przez przekładających – a zwłaszcza zleceniodawców – pakietu MS Office, najlepszym wyborem będzie dobry darmowy program graficzny. Ale jaki? Wiele wskazuje że Irfan View jest niezwykle popularny, co tłumaczyć może łatwość, z jaką wykonuje się w nim wiele zadań, takich jak zmiana rozmiaru, rozdzielczości, wycinanie obszaru, podstawowe korekty obrazu. Docenić warto też wsadowe przetwarzanie partii plików – jedno zadanie wykonywane na szeregu dokumentów graficznych.   Proste komendy: np. Ctrl+R zmiana rozdzielczości, L obrót w lewo itp.
4. Co zrobić, gdy trzeba z dokumencie zamienić kropki na przecinki i na odwrót?
Zamiana kropek na przecinki jest wymagana w tłumaczeniach angielsko-polskich  za racji odmiennego formatowania liczb – angielskim separatorem jest kropka, tam gdzie w polskim mamy przecinek.

Ale o tym w następnej części

Kategorie: Mój blog