Tłumaczenia przysięgłe Poznań – Blog

Blog mój traktuje o tłumaczeniach i pracy tłumacza

Tłumaczenia języka norweskiego i Norwegia

Norwegia to kraj wikingów oraz sportów zimowych. Kojarzony może być z surowym krajobrazem, srogimi zimami oraz powściągliwymi ludźmi. Nic bardziej mylnego. Norwedzy należą bowiem do ludzi życzliwych i przyjaznych, na ich przyjaźń jednak trzeba sobie zapracować i zdobyć ich zaufanie. Dzięki temu jednak zyskać możemy przyjaciela na całe życie. A w jakim języku mówi się w tym niby bliskim a odległym kulturowo nam kraju? A może w kilku  językach naraz?

Język norweski – czy w ogóle istnieje? Zabawne pytanie, jak to wytłumaczyć?  Choć wykonuje się u nas tłumaczenia języka norweskiego – to jednaj warto przybliżyć język norweski, jego odmiany . Oraz zahaczyć o kulturę i obyczaje Norwegii.

język norweski w tłumaczeniach

I o tym będzie ta strona. Poszczególne wpisy rozwijają tematykę norweską i językową.

Czy istnieje język norweski?

Nie można powiedzieć jednoznacznie który to jest współczesny język norweski. Ze zasadnicze dwie odmiany języka uważa się bokmal – czyli język mający korzenie w języku duńskim, oraz nynorsk, utworzony na bazie dialektów części zachodniej tego kraju.

Obecnie bokmal jest dominujący i większość tłumaczeń norweskiego to właśnie tłumaczenia tego dialektu.

Dlaczego do Norwegii?

Istotnym pytaniem jest: dlaczego ludzie tak chętnie wyjeżdżają do Norwegii? Kraj ten bowiem znajduję się na podium jako najszczęśliwszy naród na świecie, gwarantując swoim obywatelom czyste powietrze, godne płace i warunki do zakładania rodziny. Az 98% energii pochodzi z ekologicznych źródeł, chroniąc tym samym kraj przed smogiem oraz tak powszechnym zanieczyszczeniem powietrza. Również stopa bezrobocia jest tu bardzo niska, wynosi zaledwie kilka procent. Ludzie mają zagwarantowane stawki pozwalające im na szczęśliwe życie w tym kraju, mimo, iż Norwegia uznawana jest za kraj drogi dla obcokrajowców. Wszystko to brzmi bardzo zachęcająco i skłania ludzi do podjęcia decyzji o nauce tego języka, który potencjalnie może otworzyć im drzwi na dużo lepszą przyszłość