Tłumaczenia przysięgłe Poznań – Blog

Blog mój traktuje o tłumaczeniach i pracy tłumacza

False friends po czesku

Tak wiele pisze się o false friends w kontekście języka angielskiego, tłumaczeń i nauki, iż zacząłem rozważać utworzenie nowej kategorii pod nazwą „false friends”, ale przeczytajcie może całość.

Wiele pisano o podobieństwach językowych zwanych po angielsku false friends, gdyż angielskie i polskie słownictwo jest najczęściej wykorzystywane do tłumaczenia albo do nauki. Jednak  mamy przykłady trudnych (bo mylnych, wprowadzających łatwo w błąd) podobieństw o wiele bliżej, niż w Londynie czy w USA.

To je sytko cestve?

Mianowicie, nie zapominajmy iż bliski nam język czeski sprawia ogromną trudność nie za sprawa gramatyki czy odmiany, lecz właśnie niefortunnych a mylących podobieństw. Tłumacz czeskiego z Poznania przytoczy nam wiele przykładów karygodnego zamotania znaczeń, gdzie można obrazić  przyjaciela z Czech albo narazić na szwank własne dobre polskie imię… A to tak nietrudno po czesku.

Przykładem pierwszego gatunku, gdzie należy uważać z językiem polskim u naszych południowych sąsiadów, jest choćby – czasownik szukać (lepiej nie dociekajmy co oznacza po czesku, bo będzie pikantnie) albo napis wycieczka na naszych autobusach. A propos wycieczki, słynna w Internecie jest sprawa wycieczki która podziękowała za „pościel” a w efekcie nie zastała w pokojach ..łóżek, bo tak się to tłumaczy na czeski.

Kalendarzowy polsko czeski galimatias

W drugiej grupie czeskich słów budzących naszą wesołość (pomijam przykłady językowe absolutnie nieprawdziwe jak te, które krążą po sieci, Luk ja sem twój tatinek, bo po czesku mamy słowo „otec” podobne do rosyjskiego czy polskiego odpowiednika) jest „cerstve” czyli świeże, czy reklama na artykule spożywczym w Czechach „zijeme z chuti” .  Nieprawdopodobnie mogą nam skomplikować życie u Pepików ich nawy miesięcy. Jadąc w lipcu uważajmy, bo to jest ich cervenec. Czyli w ichniejszym kalendarzu następuje cerven i cercenec.  Do całkowitego kalendarzowego galimatiasu dodajmy, że nasz maj to u Czechów kveten.